pondělí 25. dubna 2016

Kožené barefoot boty pro batole

Už jsem se zmiňovala , že zbožňuju značku Zeazoo :-)
Na jejich chrpově modré sandálky jsem měla zálusk dlouho, jen jsem čekala, až nastane to pravé léto. Jenže mezitím našili novou kolekci a ta modrá je úplně jiná! Tak to těch třináct set za ně asi nedám...
No a protože jsem žena činu a ještě navíc až úchylně kreativní, rozhodla jsem se pro syna ušít vlastní handmade botky.
Vylepšený model

Nákup materiálu:
Kde sehnat kůži? Nejlépe barvenou, tak akorát silnou/tenkou a cenově přijatelnou. Od doby co neprodávám na Fleru, ho vůbec nenavštěvuju. A to je chyba, protože právě tam jsem nakonec sehnala zbytky kůže (a mimo jiné tam mají poustu reflexních nažehlovaček, které jsem taky nutně potřebovala na softshellové kalhoty-o nich někdy příště). Byl to sice zajíc v pytli, ale mnou zakoupená kůže se mi zdá na domácí šití ideální.

Protože nejsem fanda nošení capáčků na ven, potřebovala jsem ještě podrážku. Koupila jsem opět naslepo na netu podrážky zvané sloní uši a jsou suprové-tenké,ohebné a v naší velikosti za 40Kč. Na stejném eshopu jsem ještě koupila lepidlo Prenocel. Má dobré recenze, mělo by držet a stojí pár korun. Dále jsou potřeba jehly na kůži-strojové nebo ruční. Já šila na mém obyč stroji s těmito jehlami. Nit jsem měla nějakou universální (moc se v tom nevyznám). Nebo kupte šídlo, sedlářskou nit a šijte ručně :-)

Capáčky:
Chtěla jsem zkusit nejdřív něco jednoduššího než sandálky. Capáčky šije přece kdekdo,ne? Ale musím říct, že mi daly víc zabrat než sandále. Nějak jsem totiž nepočítala s tím, že je potřeba opravdu velký švový přídavek na podrážku (cca 2cm). Navíc udělat to tak, aby byly obě nohy stejně velké a stejně tvarované pro mě taky nebylo jednoduché, přece jen nejsem švec:-). Tak jsem pak stříhala a znova sešívala.... :-D
Na capáčky jsem použila tento střih, jen jsem ho zvětšila na naši velikost a následně upravila na sandálové. I když to obyčejně nikdy nedělám, zhotovila jsem si prefabrikát ze softsheelu, abych vychytala případné mouchy. A ještě že tak! Zjistila jsem, že abych získala podrážku naší velikosti alespoň 14x6,5cm, musí být vystřižený díl kůže o rozměru cca 16,5 x 8,5cm. Prostě kus na švové přídavky + kus na přetočení na líc.No nakonec se mi to nějak povedlo, ale už je znova šít nebudu. Nehledě na to, že do nich musím dávat vložky, aby švy netlačily do chodidla (oni asi netlačí, capáčky jsou dost široké, ale stejně mě to hlodá..). Navíc nejsem spokojená s podrážkou capáčků, tedy s vrchní vrstvou kůže, dost totiž klouže. Buď je taky podlepím sloníma ušima nebo bych příště ušila podrážku z dvou vrstev kůže tak, aby hladké (vrchní) strany materiálu byly na sobě.

střih na capáčkyPatu jsem obšila sofsheelem,neboť sama nesnáším,když mě bota řeže do achilovky.


Gumička kolem kotníku je uchycená za šedý horní pásek a modrý pásek to šikovně kryje.
Nejdřív jsem šila nejdelším rovným stehem, který můj stroj má, ale některé stehy mi vynechával, tak jsem tam natvrdo šoupla nejkratší steh a bylo po problému, stroj tloušťku kůže skvěle zvládnul.


Sandálky:
Tady už jsem musela víc přemýšlet. Už je jasně daná levá a pravá noha,délka pásků musí sedět na nárt,na druhou stranu se šije po líci, což je jednodušší.
Podrážku jsem obkreslila z Tikki botiček, zadní díl je z capáčků a pásky jsem navrhla podle Zeazoo sandálků :-D
Na podrážku jsem našila zadní díl, těsně za něj horní pásek (jen jednu stranu), kousek pod spodní pásek. Oba pásky jsem protáhla prostředním modrým páskem,který jsem pak přišila spolu s druhými konci šedých pásků k podrážce. Do zadního dílu jsem protáhla gumičku (to Zeazoo nemá), aby lépe držely kolem kotníků, pak jsem našila suchý zip a zapínací pásek. Nakonec se mohly přilepit sloní uši.Hotovo za dva odpolední víkendové spánky našeho synka...
Není to dokonalé, ale...však to znáte :-)
Podrobný návod jsem bohužel v tom vzrušení, že šiju kožené boty, nenafotila. Snad příště...


Žádné komentáře:

Okomentovat