čtvrtek 3. září 2015

Mých prvních 6 měsíců s miminkem aneb Co mi o mateřství nikdo neřekl (aneb Čtení pro prvorodičky)

Ufff!To mateřství je fakt síla!Každý den nové a nové věci,které se musí řešit správně,protože na tom závisí život.To máte péče o uši,nos,oči,předkožku,koupání,přebalování,léčba opruzenin a ekzému,očkování,motorický vývoj,kojení,příkrmy....................
Přiznávám,jsem internetová máma-informace si vyhledávám na internetu v článcích a diskuzích a závěr si udělám podle vlastního rozumu.S každou maličkostí přece nebudu chodit nebo volat doktorce.Ta naše je navíc stará,hodně mě zklamala a nevěřím jí.
V těhotenství jsem řešila jen těch 9 měsíců-vývoj plodu a tak..Potíže byly už při početí a během těch 9ti měsíců také,takže na vyhledávání rad ohledně pečování o miminko a o výchově nebyl čas.Jo,přečetla jsem asi 3 knihy,ale i v knihách nejsou situace z reality.Zeptat jsem se neměla koho.Možná kámošky,ale ta má k hodně věcem jiný postoj a už ve dvou situacích,kdy jsem dala na její radu,jsem se pak proklínala.Babičky jsou jedna moc chytrá a druhá nekomentuje vůbec.Takže díky internete!!!
Navíc mě nikdo nepřipravil na to,že je to taková fuška!Občas někdo prohodil,že se 5 let nevyspím,ale smál se u toho a já si říkala:Hmm,blbá sranda...Nebo že porod bolí...ano,ale jak moc,to vám nikdo nepopíše..Jedna kámoška mi řekla,že první měsíce s miminem jsou těžší než to nejtěžší,co můžu očekávat...Asi filozofka,ne?

A teď mýty a omyly,co jsem vyvrátila během půlroku s naším synem:
1.Porod bolí
-Ano,bolí,ale jak!!!Tak,že chcete umřít.Chcete si lehnout na zem a umřít,aby to už skončilo,ale neskončí a ještě na vás zdravotníci hučí,ať stojíte rozkročení a hezky si dýcháte.A když je prosíte o pomoc,tak vám bezdětná PA řekne,že to zvládnete.
U tlačení se s největší pravděpodobností po.erete (já naštěstí neměla co,ale za to jsem se první den asi 3x počůrala) a budete řvát,....no za dámu nebudete.Ale bude vám to nejspíš fuk...
Hlavně že jsem měla sepsaný porodní plán.V tu chvíli mi to bylo všechno jedno,jen jsem chtěla,aby ta bolest už skončila.

P.S.:Já ale měla fakt těžký porod,zkaženou plodovou vodu,rvali do mě chemii,protože jsem se neotvírala a pak jsem tlačila čtyřkilové mimčo...
Nechci nikoho strašit,porodíte tak jako tak.Nějak se to mimčo ven dostat musí.Ale buďte připravené.Já šla do porodnice s tím,že když to zvádly jiné (bez analgetik),zvládnu to i já.A pak mě ta bolest srazila na kolena...

Rada:Doporučuji Aniball.Přítomnost manžela je k nezaplacení.Jo a nedělejte ze sebe supermatky a přirozené rodičky,prostě to přežijte.

2.V porodnici vám poradí
-Mě poradili toto:"Nedělejte ze sebe živý dudlíček.Položte ho na břicho a on si bude dudlat pěstičku.Nechovejte ho,nebo si na to zvykne.Kojte po třech hodinách.Vy musíte kojit s kloboučky."
Nikdo mi neřekl,že se má mimčo pravidelně pokládat na bříško už od narození.Nebo jak s ním manipulovat.Nikdo mi pořádně nevysvětlil kojení,radši mi narvaly kloboučky.Jedna PA mi akorát ukázala,jak se nosí mimčo na tygříka a druhá jak kojit s kojopolštářem.Když jsem se na něco zeptala,odpověděly mi zastaralé bludy.Moje nalitá prsa jsem si měla odsávat min. 15 minut.Teď už vím,že čím víc se odsává/kojí,tím víc je mlíka.Ale zjistila jsem to až doma po proběhlém zánětu..

P.S.:Záleží na porodnici no...PA byly hodné,ale neměly čas se vybavovat.Dětské sestry byly protivné a zlé se starými názory.

Rada:Nenechte se odbýt.Kdyžtak se ptejte doktora.A když vás ten odkáže na sestru,prostě řekněte,že sestra prý nemá čas.Trošku zlé,ale pak se budou dít věci.
Jinak pro mě zase k nezaplacení inetrnet v mobilu...

3.Kojení nemá bolet
-Teď po půl roce kojení mě už nebolí,ale to neznamená,že je bezproblémové.I když už si myslíte,že máte vyhráno,vždycky se může něco pokazit.
Já kojila přes kloboučky kvůli malým bradavkám (teď už vím,že malé bradavky nevadí) asi 14 dní.Měla jsem ragády,malej ochutnal moji krev.Pak přišla retence (protože jsem neuměla správně vyprazdňovat svoje prsa) a zánět v levém prsu.Musela jsem z něj kojit opět s kloboučkem,protože přes bouli,která mi po zánětu zůstala,se malý nechtěl přisát.Po 4 měsících boule zmizela,ale mezitím proběhly nějaké spurty.Já se naštěstí nějakým zázrakem při jednom spurtu zbavila kloboučku a už asi 3 měsíce kojím normálně,to je pohoda!Kojení je fajn,ale je to velký energetický výdej.Díky němu jsem zhubla poporodní kila ,ale musím sežrat min.čokoládu denně...Pak vám taky často odkapává mlíko,ze začátku se neobejdete bez prsních vložek.Prsa máte obrovská (já mám F!).No a když si myslíte,že je vše OK,přijde další spurt,nebo prostě mimčo nechce jedno prso,nebo se mlíko spouští pomalu...A to jsem ještě nedostala menstruaci a malej nemá zuby...

P.S.:I když jsem se kojení velmi bála,zvládla jsem to a už plně kojím 6 měsíců a chtěla bych vydržet do samostatného odstavení...Navíc je to skvělý uspávací prostředek...

Rada:Laktační poradkyně (aspoň na netu),pít kojící čaje,Gravimilk,Caro,vydatně jíst a v nouzi využít bylinkovou kůru.A vyplatí se mít doma odsávačku.Bradavky mazat a větrat.


4.Malá miminka hodně spí a časem budou spát celou noc
-My měli doma uřvanýho nespavce!Opravdu to bylo náročné.Brečel pořád!Díky bohu za dudlík,i když jsem byla jeho odpůrce.Syn mi předvedl svoji povahu už první noc po porodu,dudlík dostal 3.den.Za 5 dnů v porodnici jsem naspala 3 hodiny.My ale máme tzv.náročné dítě (termín opravdu existuje.Jestli máte podezření,že vaše dítko je také náročné,hoďte výraz do vyhledávače).Věřím,že jiná miminka hodně spí a pláčou potichu a to jen když je trápí něco vážného,a strašně moc to všem závidím.Nejde ani slovy popsat,jak jsem byla na dně,nevyspalá,v depresích,měla jsem strach,že je nějak nemocný(víte,že existuje poradna pro extrémně plačtivé děti?),vyčítala jsem si,že je takový kvůli mě (stres v těhotenství,těžký porod).Bohužel kvůli tomu se ani mateřská láska nedostavila.Každý den mi přišel zbytečný,protože jsem věděla,že ho jen prořve.Že já budu celý den jíst jen sušenky,budu ho pořád nosit,kojit,když usne,tak ho 2 hodiny nehybně držet...
Noční spánek je kapitola sama o sobě.Uspávání mi nevadí.Já sama mám problém s usínáním a vím,že je to prostě těžké a když to nejde tak je to k zbláznění.Tchýně mi asi po šestinedělí říkala,že jednoho dne se probudím a řeknu si:"Jéé,on spal 5 hodin/celou noc!" HAHAHA!Abych nekecala,tak opravdu po tom šestinedělí spal 2x 5 hodin v kuse (já tedy jen 4h a pak 3h,ale to je moje blbost,že?).Pak udržoval standard 1.spánek 4hodiny a další buzení po třech a od jeho tří měsíců se budí pořád po dvou hodinách (někdy je první spánek tříhodinový,ale někdy se třeba budí po hodině a nebo se probudí ve tři ráno úplně!).Buzením myslím buzení hlady na kojení a nebo taky podudlat prso a teď,co je akčnější, se otočí na břicho a začne pérovat,praští se hlavou o čelo postele,začne řvát,je úplně vzbuzen a chce si hrát...A takhle máme každou noc překvapení,co se bude zase dít a jestlipak se trochu vyspíme.Nepřátelé spánku jsou taky zuby,hektický den,zaražené prdy,mokré pleny,úplněk ale také samota a strach.

P.S.:Každé mimčo je jiné,některé určitě spí těch slibovaných cca 20hodin denně.Našemu malýmu to nespaní vydrželo doteď+ neusne jinak než u prsa,v Hacce s dudlíkem,v Manduce a spí s námi v posteli.Přerušované spaní je pro člověka přirozené,akorát miminka neumí znovu sama usnout.Naopak hluboký spánek po UM,kaších nebo ve vlastním pokoji v postýlce přirozený není.
Ale sama vím,jak je to náročné.


Rada:ergonomické nosítko,šátek,babyvak,Hacka,společné spaní,dudlík.
A během těhotenství si naspěte pár set hodin do zásoby :-)

5.Po třech měsících věku miminka nepláčou
-Kecy!Tři měsíce pro nás byly taková vysněná meta.A když uběhly,tak se nic nezměnilo.Tak jsem někde vyčetla,že po čtyřech měsících už určitě (prý při dobré péči)....hmmm,taky nic.To jako o něj špatně pečuju?Vždyť má úplně všechno a hned.Ale lhala bych,kdybych nepřiznala malé zlepšení,a to tím,že mimčo začne reagovat,pohybovat se,smát se...Ale řve,a nově i fňuká,pořád!

P.S.:my ale máme "náročné"dítě.Jestli je vaše dítě pohodové,gratuluji.
Rada:Přečíst články o náročných dětěch.Nesvěřovat se kamarádkám,které mají pohodové děti.neobviňovat se.Prostě se s tím smířit a snažit se přežít.

6.Budete kočárkovat,šátkovat,látkovat,bezplenkovat.....
-Plány si udělat můžete,ale skutečnost je pak jiná.Já chtěla látkovat.No ale s tím mým poděsem jsem byla ráda,když jsem k snídani čapla sušenku,k obědu si teprve vyčistila zuby a k večeři šla spát...Na procedury okolo špinavých plen nebyl čas ani síla..
Další věc,co mi moc nevyšla,je kočárkování.Moje dítě nesnáší kočár!Nesnáší ani autosedačku a vibrační lehátko,prostě kde je pevně upoutaný (takže i zavinovačku).Ještě že jsme nekoupili ten nový kočár za 20tisíc,ale jen ojetinu za 5,i toho teď lituju.S kočárem vyjíždím jen když vím,že je unavený a na 20 minut v něm usne.Poslední měsíc už kočár ani nevytahuju-je horko a korba je mu už těsná.A já se tak těšila jak procházkami s kočárem zhubnu poporodní kila.Dítě mi to ale vynahradilo častým kojením a nestíháním najíst se.

P.S.:Když vám něco nevyjde,nelamte si s tím hlavu.Holt to zkusíte později nebo příště :-) A nebo se na to vyprdněte a jděte spát!
Jinak my bezplenkujeme od šestinedělí,celkem úspěšně ale spíš časováním.Místo šátku máme nosítko,protože jsme ho dostali od příbuzných.

Rada:Nekupovat nic dopředu a zbytečně drahé.Věci z druhé ruky jsou taky pěkné a mimču je fakt jedno,v čem se vozí,do čeho kadí nebo co má na sobě.

7.Výbavičku si nachystej předem
-Ano,ale proboha ne všechno jako já.Naše zbytečnost z výbavičky č.1 je postýlka a doplňky k ní (matrace,prostěradla,mantinel,kapsář).No dobře,kdo to mohl vědět?Ale já se v koutku duše už během těhotenství těšila,že mimčo bude spát s námi a šup,narodil se nám malý kontaktní terorista.Takže místo kočiček spíme se synáčkem,časem snad kočičky zase přizveme :-)
Pak zavinovačky.Ušila jsem si asi tři,moje blbost.Malej v ní vydržel 3 vteřiny.
Další,už jen částečně nevyužité potřeby,jsou
kočárek(ojetý) a doplňky k němu-i když možná sporťák využijem,
kosmetika-miminko se obejde bez,
kojící polštář (ten jsem si šila sama)-nejlepší je stejně kojit vleže,venku na klíně a na rukách,
vanička s lehátkem (dar)-stačí vana,syn z ní rychle vyrostl a pak jsme ho museli odnaučovat z lehátka,aby se ve velké vaně nebál,
spousta hraček (většinou dary)-stačí pár chrastítek,pak nějaké kousátko,něco zvukového a svítícího....,
hrací deka (dar)-jsou většinou malé,úplně stačí větší prošívaná deka na koberci nebo puzzleti a samostatná hrazdička.Hrazdička je pak stejně nežádoucí,mimča se kvůli ní nechtějí přetáčet na bříško.
(Když koukám na ty závorky,nakonec jsme moc neprodělali.Jako bych to tušila...?Ne,já si jen četla hodně diskuzí!)
Samostatná kapitola jsou oblečky.Narodil se nám obřík (4020g,53cm).Teď v 5ti měsících měl 8540g a 72 cm.Velikost 56 mu vydržela 14dní,62 asi měsíc,68 asi 2 měsíce,no a teď už vyrůstá ze 74 (a to je velikost pro 6-9 měsíců).Já tedy nakoupila letní oblečky ve velikosti 68-tu měl na jaře,podzimní oblečky ve velikosti 74-tu měl v léťě....Takže vidíte ty zbytečně vyhozené peníze?Hodně z těch hadříků jsme i dostaly nebo podědily,ale je mi to líto no...
Navíc některé oblečky jsou pro malá miminka fakt zbytečné.
Např.trička.Nám stačily 3 trička a to pouze v létě a ještě k tomu na spaní.
Body s krátkým rukávem-jen v létě nebo na spaní a asi týden po narození pod overal.(Léto bylo co se týče oblečení moje oblíbené období-jinak ne-chodil totiž pořád nahatý,jen v pleně.Když bylo pod 30stupňů,dostal tričko.)
Botičky-stačí jedny látkové navlékací capáčky.
Mikiny-stačí 2 na střídání,lepší jsou s kapucí.
Bundičky-vůbec nevyužité.
Džíny-strašně nepohodlné.
Overálky jsem dávala jen na spaní.
Naopak se mi osvědčilo mít více body s dlouhým rukávem,tepláčků nebo polodupaček (dupačky jsme moc nedávali-nelíbí se mi),více ponožek (potí se,vymáchá si je v pokaděné pleně,počůrá si je).Čepičky nesnesl,dávali jsme je jen první tři měsíce,ale máme březňátko,pak už bylo teplo.V létě a na nošení v šátku je dobrý klobouček (nebo mamka čapne do ruky slunečník).


P.S.:Sežeňte si jen oblečky v té nejmenší velikosti (podle toho,jak velké mimčo čekáte-podle UTZ nebo podle rodinných dispozic) a druhy podle ročního období.

Rada:prohlédněte bazárky,poptejte se kámošek,třeba vám něco půjčí.My dostali hodně věcí k Vánocům.Nekupujte zbytečné blbosti (hlavně to oblečení!) a šetřete si penízky na výlety nebo kvalitní stravu..

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

P.S.:Když budete na pokraji sil,budete chtít vyzkoušet vyřvávací metodu nebo jiná (pro mě) zvěrstva,zkuste se vžít do svého miminka.Jsem zdravotní sestra a když jsem měla na nějakého pacienta nervy,představila jsem si sebe v jeho situaci.Jak by se mi líbilo,kdyby se někdo takhle ke mě choval?Dost to pomůže i když chybovat je lidské....I já chybuji...

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

A to ještě nepřikrmujem,nerostou zuby,nechodí.... :-D


Žádné komentáře:

Okomentovat