pondělí 13. října 2014

Látkové kostky na hraní DIY


Pořád hledám nápady, co pěkného vytvořit pro děti. Kostky jsem viděla v galanterii, pak našla návod na internetu a řekla jsem si, že na mě je to moc složité. Ale nedalo mi to a první kostka byla hotová asi za půl hodiny (i s vymýšlením, co chrastícího nacpu dovnitř). Hodně mi pomohlo, že jsem doma měla kupované látkové čtverce pro patchwork (koupila jsem v Německu za 1 Euro). Když jsem šila kostku z mnou nastříhaným čtverců, byla to mnohem větší fuška a kostka měla hodně nepřesností (vážně potřebuju řezací kolečko a podložku,milý Ježíšku...).

No a to jsou ony...


Můžete našít stuhu na každou stranu, nebo přidat korálky, různé struktury látek, našívačky. Já jsem třeba původně zamýšlela vytvořit didaktickou kostku.Všechny didaktické hračky mě hrozně lákají, právě teď pracuji na šité didaktické knížce a moc mě to vymýšlení vychytávek baví...

Zpátky ke kostkám,tady je návod:
Potřebujeme 6 stejně velkých čtverců. Pokud si je musíte nastříhat, buďte pečliví, vyplatí se to a ušetříte si pozdější starosti. Srovnáme je a sešijeme k sobě líc s lícem rovným a pak začistíme entlovacím stehem.


Abyste měli všechny švy stejné, pomožte si šíří patky.

Když máme základní tvar, začneme strany šít k sobě do tvaru kostky. Jednu necháme volnou pro plnění. Nebojte, je to jednoduché, zvládla jsem to i já.


Máme sešito, obrátíme na líc. A plníme dutým vláknem... Je lepší nechat si tu jednu stranu volnou celou než jen malý kousek.Já to jednou zkusila a při plnění tím malým otvorem jsem si látku trošku natrhla :-( Takže teď si dám radši práci na konci s ručním šitím.
Aby kostka chrastila, ukradla jsem našim kočkám nepoužívané hračky-plastové klícky s rolničkou. Můžete použít i staré dětské chrastítko nebo kindervajíčko s korálky. Ale aby to nebylo moc těžké!
A teď ruční šití. Nevím, jestli tomu stehu říkám správně "skrytý", ale je fakt, že nejde tolik vidět. Profesionálové ať mě omluví, ale s lepším materiálem mi to jde líp (tyhle čtverce jsou z tenké látky a trošku se trhají...měla jsem je raději  podžehlit vlizelínem). Tady máte raději skrytý steh ukázaný od někoho jiného...
A ještě jednou kostičky....

Žádné komentáře:

Okomentovat