středa 22. října 2014

Prošívaná deka DIY

Prošívané patchworkové deky jsou tak krásné! Ale docela drahé...Samozřejmě jsem chtěla pro našeho klučíka ušít i deku, když už mám všechno možné. Zbytky látek na patchworkové čtverce jsem doma měla, teď jen vybrat látku na druhou stranu. Používá se fleece, minky nebo prostě bavlna. Tu jsem si vybrala já a ne zrovna nejlevnější...metr šíře 110cm za 239 Kč...no jo no...Ale je opravdu pěkná, veselá, klučičí.
http://www.dumlatek.cz/kolekce-crazy-boy/46767-crazy-main.html


Velikost čtverců se odvíjela od velikosti ptáčků na jedné z látek (vše IKEA). Jak už jsem jednou psala, nastříhat stejně velké čtverce bez řezacího kolečka je aspoň pro mě nemožné. Od tohoto faktu se pak odvíjel výsledek-prostě moje deka není dokonalá.
Důležité je vybrat látky, co spolu barevně ladí a co ladí i s látkou z druhé strany. A hlavně je pak šikovně rozmístit. Já použila čtverečkovaný papír a na něj si vše rozkreslila- předpokládaný rozměr deky, kolik čtverců se vejde vodorovně a svisle a pak konkrétní barvy. Když tak na ní teď koukám, stejně jsem to střídání moc nevychytala...tak snad příště....


Čtverce sešijeme k sobě a švy rozžehlíme, pak sešijeme jednotlivé řady a zase švy rozžehlíme. Na vzniklou deku jsem přišpendlila vatelín (120g) a rovnou i spodní látku a vše prošila k sobě po čtvercích. Opravdu dobře přišpendlete, ať vám nikde nic neutíká. I když případné nedokonalosti skryjete lemem, jako já.
Lemy jsem ušila z bílé bavlny, ale byla hodně tenká a průsvitná, tak jsem ji navrstvila. Šířka záleží na vás. Já si zvolila celkovou 8cm (takže 4 cm na každé straně), abych skryla právě ty nedokonalosti (trošku se mi na koncích shrnul vatelín). Nehezké konce jsou šikmo založené, vše přišito rovným stehem a tím je deka začištěná a hotová :-)
Polštářek je přesně na šířku postýlky. Je ze zbytku látek a zbytku vatelínu, plněný dutým vláknem. Prošila jsem některé obrázky po obvodu a je to fakt pěkné. 

A v postýlce i s kolotočem....


 Za pár dní jsem v jednom obchodě s látkami viděla takovou deku za 1000Kč, mě ta moje vyšla na 400Kč a ještě mám polštář!Žádné komentáře:

Okomentovat