sobota 17. května 2014

Postup při výrobě přírodního mýdla v domácích podmínkách

Asi tak půl roku mám nový koníček-výrobu domácí kosmetiky a mýdel. Při přípravě rozhovoru pro časopis mě manžel nafotil u výroby mýdla a tyto fotky je škoda nevyužít. 
Tady je tedy postup při výrobě přírodního mýdla v domácích podmínkách.

1.Co je mýdlo.

Poučka z wikipedie: "Mýdlo je směs organických látek v pevné nebo kapalné formě, působící jako anionický tenzid, tedy látka, hromadící se ve fázovém rozhraní a snižující povrchové napětí vodných roztoků."
Já bohužel nejsem chemik, nikdy mi ani chemie nešla, ale z toho co jsem si našla na netu, jsem pochopila toto: K výrobě mýdla potřebujete tuky/oleje - kyseliny,a hydroxid sodný/draselný-zásada. Reakcí těchto dvou látek vzniká sůl mastných kyselin a glycerin, tento proces se nazývá zmýdelňování. Při mytí mýdlem se bublinky vážou na špínu a poté ji spolu s vodou spláchnete pryč a zároveň mýdlo pomáhá vodě zvlhčovat pokožku. 
U svého vlastnoručně vyrobeného mýdla víte, co jste do něj dali, máte z něj radost, děláte něco pro přírodu... prostě je to krásný koníček.

2.Co na výrobu potřebuju

Já se prozatím věnuji výrobě pevného mýdla, které získáte z vody, hydroxidu sodného a různých tuků.
Pokud také nejste chemik, potřebujete si vypočítat recept-poměr vody,tuků a hydroxidu. Na netu existuje mýdlová kalkulačka (SoapCalc). Pro mě je nejlepší nechat si ji googlem přeložit do češtiny. Pak vyplníte údaje:
-v 1. sloupečku necháte zaškrtnuté NaOH
-v 2. sloupečku zaškrtnete gramy a do políčka napíšete celkové množství tuků, které použijete na výrobu
-ve 3. sloupečku ponecháte vše stejně
-ve 4. sloupečku změníte Super Fat (přetučnění-procento tuků,které se nezmýdelní) pouze tehdy, když budete chtít , aby vaše mýdlo bylo mastnější, výživnější. Většinou 5% přetučnění stačí, naopak při větším množství nezmýdelněných tuků hrozí brzké žluknutí mýdla.
-v 5. sloupečku si vyberete oleje a tuky (živočišné i rostlinné), které hodláte použít. Kliknete na něj a....
-v 6.sloupečku kliknete na plus, olej se přetáhne, doplníte množství v procentech nebo gramech tak, aby se jejich součet rovnal celkovému množství, které jste si zvolili ve sloupečku č.2. Pokud chcete olej vymazat, kliknete na mínus.
-v 7. části kliknete na Vypočítat recept a dále Zobrazit nebo Vytisknout


V novém okně se zobrazí přesný recept a dále vlastnosti mýdla. Dbejte na to, aby se hodnoty vašeho receptu vlezly do uvedeného rozsahu. Mýdlo bude dokonalejší. Když nebude vyhovovat rozsahu, změňte množství některého oleje, přidejte jiný nebo nějaký vymažte.

Např.kokosový olej dobře čistí, ale také vysušuje a naopak když ho použijete méně, mýdlo bude málo pěnit. O dalších olejích v mýdlech napíšu příště nebo na dotaz.
Hydroxid sodný koupíte v drogerii. Je to žíravina, používá se na čištění odpadů. Při práci s ní je nutné mít ochranné pomůcky (brýle, ústenka, rukavice). Další ingrediencí je voda a to destilovaná a samozřejmě tuky a oleje. Můžete používat nerafinované, ale podle mě je jich do mýdla škoda, ty si nechte do krému nebo do mýdla ve fázi stopy (viz dále). Mezi základní tuky pro výrobu mýdla patří olivový olej (pečující, hydratační), palmový tuk (čistí, zpevňuje mýdlo) a kokosový tuk (čistí, dělá bubliny). Dále můžete použít mandlový, ricinový, hroznový, konopný atd. Ve fázi stopy pak přidávám malé množství panenských olejů, esenciálních olejů, sušených rostlin nebo peelingových částeček. Tím mýdlo vylepšíte a dáte mu konkrétní ráz.
Pro výrobu je také potřeba několik starých nádob, lžíce, sporák, tyčový mixér, rukavice, ústenka, brýle, forma na mýdlo, váha a teploměr.3.Začínáme

Nejdříve si odvážíme hydroxid a vodu. Již máme nasazené rukavice, ústenku a brýle. Podle našeho receptu použijeme 190g vody a 72,376 g NaOH (můžete zaokrouhlit na 72,4g). Každou ingredienci zvlášť.


Smíchávat se budou až teď. Vždy sypeme hydroxid do vody!!! Ne naopak, to je důležité.

Mícháme lžící až do úplného rozpuštění kuliček NaOH. Při této reakci vzniká teplo a unikají výpary. Ústenka vám před nimi pomůže, stejně jako otevřené okno.


 Pozor na vysokou teplotu louhu. Dejte roztok zchladit někam stranou.

Teď si připravíme tuky. Navažte je přesně-150g kokosového tuku, 150g olivového oleje a 200g palmového tuku.Celkové množství 500g tuků dáme rozpustit do vodní lázně.

Když mají louh a tuky přibližně stejnou teplotu kolem 30 stupňů, vlijeme roztok louhu do tuků, ne obráceně!!!


Nyní přijde na řadu tyčový mixér. Nebojte se ho použít, po jeho umytí s ním můžete normálně vařit.
Probíhá tzv. zmýdelňování. Opatrně mícháme, mixujeme, šleháme až se dostaneme do fáze stopy, tj. když tyčový mixér za sebou nechává stopu a hmota je správně hustá-obrázek níže.V této fázi se do mýdla přidávají různé vyživující ingredience. Já si zvolila sušený květ měsíčku a měsíčkový macerát v meruňkovém oleji.

Důkladně promícháme ručně nebo mixérem.A mýdlovou hmotu přelijeme do formy. Může to být papírová krabice např. od bot vystlaná pečícím papírem nebo silikonová forma.


Uhladíme, nazdobíme.


Zabalíme např.do termotašky a šup pod deky a k topení na alespoň 24 hodin. Hmota teď potřebuje teplo, které si i sama vytváří, proběhne tak gelová fáze.Druhý den ztvrdlé mýdlo vyndáme z formy (stále v rukavicích!!!) a nakrájíme na požadované tvary.

.
Takto nakrájené mýdlo je stále žíravé, používat ho budete moct až dosáhne na pH 7-9. Mýdlo teď bude zrát na dřevěném roštu (u mě je to dřevěný botník) min.14 dní, pH pak zjišťujeme lakmusovými papírky.

Pozn.: Všechny nástroje umyjeme v rukavicích odděleně od ostatního nádobí v teplé jarové vodě, nejlépe je pak vložíme ještě do myčky.


4.Hotové mýdlo

Dnes je moje mýdlo zralé 19 dní, proběhla zkouška lakmusovým papírkem.

pH mýdla je 8.A máte hojivé měsíčkové mýdlo bez parfemace pro citlivou pleť...